Apomed

Aktualności

Raport: błonnik w produktach roślinnych zmniejsza ryzyko zgonu.

Opublikowano: wtorek, Marzec 10, 2015

Wyjątkowo korzystna dla zdrowia jest dieta obfitująca w błonnik, bo zmniejsza ryzyko zgonu z powodu wielu różnych schorzeń – wykazały obserwacje prawie 1 mln osób, których wyniki opublikował „American Journal of Epidemiology”.

Dietetycy i lekarzy od wielu lat namawiają do tego, żeby spożywać jak najwięcej bogatych w błonnik warzyw i owoców oraz produktów zbożowych. Nie ulega on trawieniu przez enzymy przewodu pokarmowego człowieka, ale pełnią ważną rolę w prawidłowym jego funkcjonowaniu.

Potwierdza to najnowsza metaanaliza 17 badań na ten temat, którymi objęto blisko 1 mln osób, głównie z USA i Europy. Wynika z niej, że te osoby, które spożywały najwięcej błonnika były o 16 proc. mniej narażone na zgon z powodu takich schorzeń jak zawały serca, udary mózgu, powikłania cukrzycy i nowotwory.

Według U.S. Department of Agriculture, na każde 1000 kalorii spożywanych przez dorosłą osobę powinno przypadać co najmniej 16 g błonnika. Kobiety powinny zatem spożywać dziennie 25 g błonnika, a mężczyźni – 38 g.

Z badań wynika, że zwiększenie dziennego spożycia błonnika o 10 g zmniejsza ryzyko zgonu o 10 proc. Wystarczy dwa razy dziennie zjeść produkty zbożowe z pełnego ziarna oraz dwukrotnie w ciągu dnia sięgnąć po warzywa i owoce.

 Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Źrodło: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia